Резултати Министарства спољних послова у првих сто дана рада Владе Србије
Период од формирања владе премијера Ђура Мацута обележио је висок ниво дипломатске ангажованости у изузетно комплексним геополитичким условима, као и у клими сложених односа међу земљама региона Западног Балкана. Министарство спољних послова снажно и активно је радило на што бољем спољнополитичком позиционирању Србије, са фокусом на јачању раније остварених и нових партнерстава, заштити националних интереса и остваривању већег утицаја у међународним организацијама. Министарство спољних послова наставља да делује у складу са савременим изазовима и приоритетима наше државе.
Током поменутог периода, министар спољних послова Марко Ђурић имао је више од 50 сусрета са ресорним колегама, међународним званичницима, амбасадорима и високим представницима различитих институција, а активности шефа српске дипломатије обухватиле су осам земаља на три континента - Антигву и Барбуду, Гану, Италију, Луксембург, Мађарску, Пољску, САД и Швајцарску.
Министар Ђурић је, такође, активно учествовао на седам важних међународних скупова и конференција, чиме је Србија потврдила своју посвећеност дијалогу, јачању стабилности у нашем окружењу, али и другим регионима, као и интензивирању међународне сарадње.
Званичници МСП у првих 100 дана рада нове Владе Републике Србије реализовали су интензиван дипломатски програм у оквиру активности које су допринеле јачању билатералних односа, економске сарадње и позиционирању Србије на међународној сцени, а представљали су Министарство спољних послова и Републику Србију на бројним међународним форумима и скуповима у Београду. Реализоване су посете Антигви и Барбуди, Азербејџану, Аустрији, Венецуели, Гани, Грчкој, Кипру, Народној Републици Кини, САД, Сиријској Арапској Републици и Хрватској. Политичке консултације одржане су са колегама из Литваније, Вијетнама, Летоније, Аргентине и Ирака.
У циљу модернизације визне политике и унапређења услуга према страним држављанима, Министарство спољних послова активно је учествовало у развоју и имплементацији система електронских виза (е-виза) за улазак у Републику Србију. У сарадњи са Канцеларијом за ИТ и еУправу, Министарством унутрашњих послова и другим надлежним органима, Министарство је дало кључан допринос у дефинисању процедура, нормативном уређењу и међународној промоцији новог система. Посебна пажња посвећена је координацији са дипломатско-конзуларним представништвима и припреми кадрова за примену новог режима.
У оквиру активности усмерених на унапређење међународне мобилности и олакшање путовања за грађане Србије, Министарство спољних послова је интензивирало напоре на проширењу мреже безвизног режима. Путна исправа Србије тренутно омогућава улазак у 140 земаља света без визе, чиме се сврстава међу 35 „најмоћнијих пасоша“ у свету према званичним индексима.
У светлу безбедносне кризе на Блиском истоку, Министарство спољних послова је, у сарадњи са Владом Републике Србије, 20. јуна успешно организовало безбедан повратак српских држављана који су се у тренутку ескалације сукоба налазили у Држави Израел.
Како би се глас Србије чуо на свим меридијанима и у данима пред нама, Министарство спољних послова - у координацији са председником Републике Александром Вучићем и председником Владе Ђуром Мацутом - наставиће са јачањем институционалних и кадровских капацитета српске дипломатије. У складу са одговорном политиком пружене руке, која се заснива на дијалогу, поштовању и сарадњи, биће настављено унапређивање и ширење дипломатско-конзуларне мреже, са циљем да Србија остане поуздан и видљив актер на међународној сцени, доследно штитећи своје државне и националне интересе.