Ђурић: Јачање сарадње и отворен дијалог о тешким питањима

26. јул 2025.
Министар спољних послова Републике Србије Марко Ђурић поручио је данас са првог састанка „Балканске мировне платформе“, који је на иницијативу Републике Турске одржан у Истанбулу, да Србија не жели алтернативу европским интеграцијама, али жели равноправно учешће и једнак глас унутар Европске уније.

Министар Ђурић је навео да Србија сматра вредном сваку иницијативу усмерену ка унапређењу сарадње на Балкану, а посебно оних које долазe од самих балканских држава. Оценио је да је важно да регион покаже и Европској унији и широј међународној заједници да је у стању да разговара о заједничким изазовима, економским могућностима, као и о сарадњи у областима спољне и безбедносне политике. Све земље региона, како је навео, деле заједничку амбицију пуноправног чланства у Европској унији и могу значајно да допринесу економском и друштвеном развоју Европе.

Ђурић је оценио да Србија, као и друге земље Балкана, заслужује адекватно вредновање свог доприноса и подршку сразмерну ономе што већ уживају неке чланице ЕУ, указујући на велику разлику у обиму европских средстава која су на располагању државама чланицама и кандидатима.

Истичући да, без обзира што постоје одређена неслагања у вези са појединим питањима, посебно када је у питању статус Косова и Метохије, постоји спремност да се и о најтежим темама разговара отворено и уз настојање да се изгради међусобно разумевање. Указао је посебно на вредност отворених и неформалних разговора између држава које понекад имају различите ставове о осетљивим питањима, као начина да се дође до бољег међусобног разумевања.

Навео је да су током састанка размењена мишљења о глобалним питањима, као и о начинима за унапређење регионалне сарадње младих, што је од посебног значаја за будућност Балкана.

Министар је нагласио да Србија доследно лобира за своје интересе, како у Истанбулу, тако и у Бриселу, са жељом да се европске аспирације региона валоризују на начин који ће убрзати интеграције и признати допринос земаља Балкана. Навео је да је подржан и План раста ЕУ.

Указано је и на значајну улогу Србије у смањењу броја нелегалних миграција кроз регион ка Европи, што представља један од конкретних доприноса стабилности и безбедности континента.

Министар Ђурић је оценио да је реч о вишедимензионалном скупу током којег је Србија отворено представила своје ставове, штитећи националне интересе, али и активно тражећи начине за унапређење атмосфере и сарадње у региону.

Шеф српске дипломатије истакао је да је у оквиру данашњег скупа разговарао и са министром спољних послова Турске Хаканом Фиданом о билатералним темама и ситуацији у региону и подсетио да су односи Србије и Турске у великој мери подржани добрим личним односима председника Александра Вучића и Реџепа Тајипа Ердогана.