Srbija i Panama zainteresovane za dalje jačanje veza

24. jun 2026.
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić razgovarao je danas u Panami sa ministrom spoljnih poslova Republike Paname Havijerom Eduardom Martinesom-Aćom Vaskezom.

Šefovi diplomatija Srbije i Paname prilikom današnjeg susreta potpisali su dva dokumenta - Sporazum između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Paname o uzajamnom ukidanju viza za nosioce diplomatskih i službenih pasoša, kao i Memorandum o razumevanju o akademskoj saradnji između Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i Ministarstva spoljnih poslova Republike Paname.

Zajednički je konstatovano da su ovim sporazumima, uz tradicionalno prijateljske odnose dve zemlje, otvorena vrata za još plodonosniju saradnju i jačanje veza kako dva ministarstva, tako i dva naroda.

Šef srpske diplomatije uputio je poziv da Republika Panama uzme učešće na Specijalizovanoj izložbi Ekspo 2027 u Beogradu, ističući da bi njeno prisustvo bilo snažan podsticaj daljem razvoju saradnje Srbije i Paname, ali i prilika za predstavljanje bogatog kulturnog, turističkog i privrednog potencijala te zemlje na toj prestižnoj manifestaciji.

Ministar Đurić čestitao je domaćinima i panamskom kolegi na uspešnoj organizaciji sastanaka Asocijacije karipskih država i Organizacije američkih država, istakavši da je prisustvo Srbije jasan pokazatelj opredeljenosti naše zemlje da nastavi dobru praksu susreta na ovakvim forumima.

Đurić je poručio da je Srbija spremna da nastavi dalje unapređenje bilateralne saradnje sa Panamom i intenziviranje političkog dijaloga na visokom nivou koje bi značajno doprinelo tom cilju, te je ovom prilikom uputio poziv šefu panamske diplomatije da upriliči posetu Republici Srbiji u narednom periodu.