Đurić: Pravićemo prijateljstva, ali i odgovoriti odlučno onima koji nasrću na naše interese

05. maj 2024.
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić poručio je da je nova Vlada Srbije vlada budućnosti i da će u međunarodnoj areni voditi slobodarsku, nacionalnu i odgovornu politiku.

"Srbija će voditi nacionalnu, odgovornu spoljnu politiku, pružene ruke, čuvajući dostojanstvo. Mi smo u poslu pravljenja prijatelja, ali ćemo odgovarati odlučno onima koji nasrću na naše interese", kazao je ministar Đurić gostujući na televiziji „Pink“.

Prema njegovim rečima, Srbija je to pokazala i u prethodnih nekoliko nedelja kada je predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično branio srpske nacionalne interese u borbi za sprečavanje donošenja rezolucije o Srebrenici.

Đurić je istakao da nova Vlada Srbije neće zapostaviti tradicionalna prijateljstva.

"Negovaćemo odnose sa Kinom, Rusijom, ali i nekadašnjim zemljama Pokreta nesvrstanih koje su nam pomogle za Ekspo. Nikada ne bismo uspeli da dobijemo Ekspo da nam nije bilo podrše desetak upravo tih zemalja. Stalo nam je da nastavimo i sa razvojem odnosa sa SAD, trudićemo se da nađemo balans", kazao je Đurić.

Šef srpske diplomatije je dodao da građani mogu biti sigurni da vlada koja deli viziju predsednika Vučića neće pokleknuti ni pod kakvim pritiscima.

"Kada kažem slobodarska politika, to nije fraza. Ova vlada možda jeste srednje veličine, neki bi rekli glomazna, ali je istovremeno saborna vlada. U ekstremno teškom vremenu je sabrala najveći deo političkih snaga koje su nam neophodne da očuvamo nezavisnost i slobodu, teritorijalni integritet, ali i one koje će se boriti da Srbija ide napred. Nama zavide oni koji su zauzeli stav da su ka Istoku ili prema Zapadu. Nastavićemo da radimo tako da nam i dalje zavide", naveo je Đurić.

Povodom predstojeće posete predsednika NR Kine Si Đinpinga Srbiji, Đurić je kazao da je taj događaj za Srbiju ogromna čast, da našu zemlju stavlja na međunarodnu mapu, i da ljudi u Srbiji neće biti razočarani kada vide kako će Kina glasati u Ujedinjenim nacijama po pitanjima koja su za Srbiju bitna.

Prema njegovim rečima, to što je predsednik NR Kine odlučio da u okviru evropske turneje poseti samo tri zemlje - Francusku, Mađarsku i Srbiju, jeste potvrda da Srbija ima samostalnu politiku.

"Si Đinping nikada ne bi došao u državu koja ne donosi sama svoje odluke. Mi smo zauzeli principijelnu poziciju po pitanju poštovanja teritorijalnog integriteta svih zemalja", naveo je Đurić.

"Nama je interes da jačamo sa Kinom saradnju u oblasti ekonomije i drugim oblastima. Kina je postala naš drugi po veličini ekonomski partner, SAD imaju Kinu kao trgovinskog partnera broj jedan, kao i mnoge zemlje iz kojih su oni koji nas kritikuju", rekao je Đurić, i dodao da današnji „Njujork tajms“ piše da Si Đinping pokušava da napravi bliže odnose u Evropi, te da je izabrao lidere koji imaju dovoljno karaktera i političke snage, i sa kojima želi da razgovara o geopolitičkim pitanjima.

„Njujork tajms“, kako je dodao, konstatuje i da je, s obzirom da je za vreme bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine pogođena Ambasada Kine, Beograd Si Đinpingu jedna od centralnih tačaka da baš odavde pošalje poruku o kršenju međunarodnog prava.

Šef srpske diplomatije je, komentarišući navode medija da je Vlada Crne Gore rešila da uloži amandmane na predlog rezolucije o Srebrenici, objasnio da je to još nezvanična informacija, ali da, i ako dođe do toga, to liči na „pranje savesti" kako pred javnošću u Crnoj Gori ne bi izgledalo da su protiv bratske Srbije.

"Srbija će prema odnosu u vezi sa ovom rezolucijom da meri ko se postavlja prijateljski, koga možemo da smatramo prijateljem, a koga partnerom. Borićemo se za nove prijatelje, ali ćemo da pravimo razliku", kazao je Đurić.

Upitan da li je realno da francuski predsednik Emanuel Makron uloži veto na članstvo tzv. Kosova u Savetu Evrope, Đurić kaže da postoji nervoza zbog ličnog odnosa predsednika Vučića i predsednika Makrona.

"Neki krugovi znaju da je proveo oko četiri sata u razgovoru sa Makronom i da Srbija i Francuska razvijaju svoje prijateljstvo. Srbiji treba snažan prijatelj u EU. I po pitanju Saveta Evrope i rezolucije o Srebrenici uložen je nadljudski napor. Konkretno predsednik je imao 110 različitih interakcija sa predsednicima država u UN, neposredno ih je kontaktirao, zove ih, izlaže tačke, pokušava da lobira, vešt je u tome, a nije on jedini koji na tome radi, rade i drugi članovi vlade, predsednica Skupštine Srbije", objasnio je Đurić.

Kako kaže, i rezultati su tu jer je rezolucija imala 192 jasna glasa za, a sada već nije tako jasno pa su jednom morali da pomere sednicu.

"Predsednik Vučić me je obavestio da je vrlo moguće da pored svih obaveza otputuje u Njujork na sednicu Generalne skupštine UN i da bude tamo da kao šef države stane pred sve i da brani srpski interes uzdignute glave i pre i posle glasanja, bez obzira kakav ishod bio", naveo je Đurić.